2.5 Stavební řízení

Výsledkem stavebního řízení je stavební povolení, bez kterého nelze realizovat téměř žádnou stavbu. Stavební řízení navazuje na územní řízení a zajišťuje je příslušný stavební úřad, který postupuje podle ustanovení stavebního zákona (§ 32 až 42).

Účastníky stavebního řízení jsou:

Zahájení stavebního řízení sdělí stavební úřad jeho účastníkům písemně. Účastníky stavebního řízení nejsou uživatelé bytových a nebytových prostor.

Žádost o stavební povolení obsahuje:

Žádost je třeba doložit:


2.5.1 Dokumentace pro stavební řízení

Rozsah projektové dokumentace předkládané k žádosti o stavební povolení stanovuje obecně vyhláška č. 132/1998S.Sb §18. Podrobnější náplň je obsažena v příloze č.2 vyhlášky č. 43/1990 Sb. Projektová dokumentace je zde nazvána "projekt stavby", musí být zpracována právnickou nebo fyzickou osobou, která má patřičné oprávnění, tj. živnostenský list pro projektovou činnost v investiční výstavbě nebo autorizaci, a obsahem je:

Její jednotlivé části obsahují:

A - Průvodní zpráva

B - Souhrnná technická zpráva

U jednoduchých staveb můžeme oddíly A a B sloučit v jeden celek.

C - Celková situace stavby - zastavovací plán

Zastavovací plán se zpracovává obvykle v měřítku 1:500 nebo 1:200, případně 1:1000 (u rozsáhlých staveb). Při dvoubarevném provedení se používá černá barva pro stávající stav, červená pro nový stav. Při jednobarevném provedení je třeba zřetelně rozlišit stávající a nový stav (např. tloušťkou čar).

Při vícebarevném provedení označujeme:

Označení jednotlivých sítí a objektů má odpovídat ČSN 013410 "Mapy velkých měřítek".

Zastavovací plán obsahuje zejména:

D - Koordinační výkres stavby

Je zpracován obvykle ve stejném měřítku jako zastavovací plán. Zvýrazňuje vyjádření vztahů navrhované výstavby na okolní objekty včetně inženýrských sítí. Upřesňuje rozměrové, polohové případně výškové údaje stavby. U staveb s jednoduchým technickým řešením se podrobnosti koordinačních vztahů vyjádří přímo v celkové situaci stavby. Obvykle se zpracovává ve vícebarevném provedení (viz odstavec C).

E - Dokumentace a stavební výkresy pozemních a inženýrských objektů

Dokumentace se zpracovává se samostatně pro každý stavební objekt a obsahuje:

  1. Technickou zprávu:

  2. Výkresovou část, zpravidla v měřítku zpravidla 1:100 nebo 1:50, a to:

F - Staveniště a provádění výstavby

V této části se stanoví základní koncepce projektu organizace výstavby (POV), tj. studie zařízení staveniště a základních podmínek pro provádění a průběh stavby. U staveb, jejichž řešení je technicky jednoduché, se obsah a rozsah projektu po dohodě se stavebním úřadem přiměřeně zjednoduší, případně úplně vypustí.

Dokumentace oddílu F - staveniště a provádění výstavby (POV) obsahuje:

  1. Technickou zprávu, zahrnující:
  2. Situaci základní koncepce zařízení staveniště.
    Situace se zpracovává v měřítku totožném s celkovou situací stavby, do níž se zpravidla promítne přítiskem, nebo se dodatečně zakreslí.

    V barevném provedení se používá pro zakreslení zařízení staveniště zelená barva. V situaci se zakresluje :


2.5.2 Projednání dokumentace, stavební povolení

Dokumentaci je třeba projednat s účastníky stavebního řízení a vybranými institucemi státní správy a organizacemi. Rozsah těchto organizací určí stavební úřad podle povahy a důležitosti stavby. Všechna vyjádření musí být písemná a ukládají se do zvláštní složky podle přiloženého seznamu, aby stavební úřad mohl zkontrolovat jejich úplnost a respektování v předkládané dokumentaci. V případě, že stavebník nesplní některé podmínky, nebo předložená dokumentace není dostatečným podkladem pro řádné rozhodnutí, určí stavební úřad termín, do kdy musí být dokumentace doplněna, jinak stavební řízení zastaví.

Výsledkem stavebního řízení je vydání stavebního povolení.Ve stavebním povolení specifikuje stavební úřad závazné podmínky pro provedení a užívání stavby a rozhodne o námitkách účastníků stavebního řízení. Stavební povolení zašle všem účastníkům stavebního řízení s poučením o odvolání. Odvolání mohou podat účastníci řízení do 15 dnů ode dne doručení. Po tomto termínu nabývá stavební povolení právní moci a stavebník může zahájit stavební práce. Stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavebník nezahájil stavbu do dvou let ode dne, kdy stavební povolení nabylo právní moci. Termín dokončení stavby je stanoven ve stavebním povolení. Při nedodržení tohoto termínu musí stavebník požádat příslušný stavební úřad o prodloužení termínu výstavby.



předchozí
kapitola 2.4
následující
kapitola 2.6
zpět na
obsah